Ubuntu Linux için Uyap Doküman Editörü

UDE_EkranGoruntusuJava tabanlı olmasına rağmen, linux dağıtımları için kurulum paketi hazırlanmayan (linux dağıtımlarında nasıl çalıştırılacağının tarifi de yapılmayan) bir kelime işlemcidir Uyap Doküman Editörü…
(Çok fazla eleştirmeden asıl konuya geçeyim, yoksa resmi kurumların linux kullanması gerektiği falan derken uzar gider…)

Ubuntu için Uyap Doküman Editörü'nün son sürümü olan 4.1.2'yi paketledim. Yazının devamında indirme bağlantısını vereceğim, ancak sisteminde Java yüklü olmayanlar öncelikle aşağıdaki adımları takip ederek Java'yı yüklemeliler. Konsol 'dan

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

komutlarını sırasıyla verip bu komutların işlenmesini bekleyin, tamamlandığında sisteminize Java kurulmuş olacak. Java ile ilgili daha fazla bilgi için şu adreslere bakın.
http://www.webupd8.org/2012/09/install-oracle-java-8-in-ubuntu-via-ppa.html
http://www.webupd8.org/2012/01/install-oracle-java-jdk-7-in-ubuntu-via.html

Ubuntu DashJava kurulumunuz bittiyse ya da Java hali hazırda kurulu ise, buradan uyap-editor-4.1.2.deb paketini indirerek, kurabilirsiniz. Kurulumu yapmak için sudo dpkg -i uyap-editor-4.1.2.deb yazmanız ve komutun işlenmesi tamamlanana kadar beklemeniz yeterlidir.

Ubuntuyu yeniden başlattığınızda menüde Uyap Doküman Editörü'nü ve Uyap Şablon Editörü'nü göreceksiniz. İsterseniz konsoldan uyap komutu ile editörü, uyapsablon komutu ile şablon editörünü çalıştırabilirsiniz. *.udf ve *.usf uzantıları ilişkilendirilmiştir ve çift tıkladığınız da uzantısına göre editör ya da şablon editörü ile açılacaktır.

UDE_MimeTypeSisteminizden Uyap Doküman Editör 'ünü kaldırmak isterseniz sudo dpkg -r uyap-editor komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Ubuntu için Uyap Editörünü buradan indirebilirsiniz.

Hoş ve hoşça kalın.

Not: Uyap Editör güncel sürümü 4.1.2 paketlenmiştir, indirip anlatıldığı şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. (Güncelleme Tarihi:11/06/2017)

26 Yorumlar
 1. kayacan memiş
  • kayacan memiş
 2. Erkan ÖZ
  • Ahmet Kırali
 3. Ali
  • Ahmet Kırali
   • Ali
 4. Kemalettin Kamu
  • Ahmet Kırali
  • Ahmet Kırali
   • Kemalettin
 5. Ersin Gunes
  • Ahmet Kırali
 6. Ersin Gunes
 7. cagatay cengiz
 8. Ahmet Kırali
 9. cagatay
 10. ömer feyyaz
 11. Ferit Günger
 12. şahin koçak
  • Ahmet Kırali
 13. hasan varna
 14. Murat Kahya
 15. veli
 16. Alper

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: