(Dual Boot) Ubuntu – Windows Saat Problemi Çözümü

Ubuntu ile birlikte Windows kullanıyorsanız, Ubuntu'dan Windows'a geçtiğinizde saat farkı oluştuğunu biliyorsunuzdur. Ve yanlış saat size bir çok sorun çıkarır. Windows, saati Ubuntu gibi her açılışta değil haftada bir kez eşitler. Bu yüzden bilgisayar saatini ya siz düzelteceksiniz ya da bir hafta eşitlenmesini bekleyeceksiniz.  (:

Ya da Windows'un Görev Zamanlayıcısı ile her açılışta saati güncellemesini sağlayacaksınız ki bu en mantıklısı. Nasıl yapıldığına dair burada uzun uzun resimli anlatım yapmak istemiyorum, o nedenle nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak görmek isteyenler için yazının sonunda kaynak olarak kullanabileceğiniz ingilizce bir bağlantı vereceğim.

Buradaki bağlantıdan indireceğiniz görev dosyasını (xml dosyasıdır içeriğini inceleyebilirsiniz) hiç uğraşmadan Windows'unuza ekleyebilirsiniz. Her açılıştan 30 sn. sonra saati internet zaman sunucuları ile eşitleyecektir. (30 sn. süre ağ bağlantınızın gecikmesi ihtimali göz önüne alınarak eklenmiştir. İsterseniz tetikleyiciyi düzenleyerek bu süreyi uzatabilir ya da kaldırabilirsiniz.)

Görev dosyasını indirdiyseniz, Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Görev Zamanlayıcı yolunu takip ederek, görev zamanlayıcıyı çalıştırabilirsiniz. (Win+R ile Çalıştır pencereciğini açıp taskschd.msc /s komutuyla da çalışıtırabilirsiniz.)
Görev zamanlayıcının sol yanından görev ağacını (görev kitaplığını) genişleterek Microsoft > Windows > Time Synchronization altına gelin ve görevlerin olduğu alana sağ tıklayarak Görev Al… deyin ve indirdiğiniz dosyayı gösterin. Bu kısımda nereye sağ tuş ile tıklayacağınızı alttaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz.

UbuntuGorevZamanla

Hepsi bu kadar, artık her açılıştan 30 sn. sonra Windows saatini internet zaman sunucuları ile arkaplanda eşitleyecektir.

Yukarıda verdiğim dosyayı kullanmak istemiyorsanız. Bu bağlantıda anlatılanları uygulayarak kendiniz de bir görev zamanlayabilirsiniz. Ancak buradaki anlatımda 30 sn.'lik gecikme eklenmemiş, ben eklemenizi tavsiye ederim.

Hoş ve hoşça kalın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: