Ubuntu Linux için Uyap Doküman Editörü

UDE_EkranGoruntusu“Java tabanlı olmasına rağmen, linux dağıtımları için kurulum paketi hazırlanmayan (linux dağıtımlarında nasıl çalıştırılacağının tarifi de yapılmayan) bir kelime işlemcidir Uyap Doküman Editörü…
(Çok fazla eleştirmeden asıl konuya geçeyim, yoksa resmi kurumların linux kullanması gerektiği falan derken uzar gider…)” diyerek eleştiride bulunmuştum bu yazıyı ilk yazdığımda…
Güzel bir gelişme olmuş ve bakanlık tarafından Uyap Editör için linux desteği verilerek, Pardus Linux’da kullanılmak üzere bir deb paketi hazırlanmış. Uyap Resmi sitesinden indirilebilir. (Ayrıca yazının sonunda bağlantısını paylaşacağım) Ek olarak Ubuntu ile de sorunsuz çalıştığını belirtmek isterim. İsterseniz benim paketimi isterseniz Uyap Resmi Sitesinden indireceğiniz paketi kullanabilirsiniz.

Ubuntu için Uyap Doküman Editörü’nün son sürümü olan 4.1.12’yi paketledim. Yazının devamında indirme bağlantısını vereceğim, ancak sisteminde Java yüklü olmayanlar öncelikle aşağıdaki adımları takip ederek Java’yı yüklemeliler. Konsol ‘dan

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

komutlarını sırasıyla verip bu komutların işlenmesini bekleyin, tamamlandığında sisteminize Java kurulmuş olacak. Java ile ilgili daha fazla bilgi için şu adreslere bakın.
http://www.webupd8.org/2012/09/install-oracle-java-8-in-ubuntu-via-ppa.html
http://www.webupd8.org/2012/01/install-oracle-java-jdk-7-in-ubuntu-via.html

Ubuntu DashJava kurulumunuz bittiyse ya da Java hali hazırda kurulu ise, buradan uyap-editor-4.1.12.deb paketini indirerek, kurabilirsiniz. Kurulumu yapmak için sudo dpkg -i uyap-editor-4.1.12.deb yazmanız ve komutun işlenmesi tamamlanana kadar beklemeniz yeterlidir.

Ubuntuyu yeniden başlattığınızda menüde Uyap Doküman Editörü’nü ve Uyap Şablon Editörü’nü göreceksiniz. İsterseniz konsoldan uyap komutu ile editörü, uyapsablon komutu ile şablon editörünü çalıştırabilirsiniz. *.udf ve *.usf uzantıları ilişkilendirilmiştir ve çift tıkladığınız da uzantısına göre editör ya da şablon editörü ile açılacaktır.

UDE_MimeTypeSisteminizden Uyap Doküman Editör ‘ünü kaldırmak isterseniz sudo dpkg -r uyap-editor komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Ubuntu için benim hazırladığım Uyap Editörü paketini buradan indirebilirsiniz.

Uyap tarafından hazırlanan resmi paketi bu bağlantıdan indirebilirsiniz.
İlgili Uyap Resmi Site Sayfası: http://www.uyap.gov.tr/Uyap-Editor
Hoş ve hoşça kalın.

Not: Uyap Editör güncel sürümü 4.1.12 yeniden paketlenmiştir, indirip anlatıldığı şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. Denenmiş ve çalıştığı görüldükten sonra yeniden paylaşılmıştır. 08.01.2019 tarihli paket hatalıdır, sisteminizden kaldırınız ve 09.01.2019 tarihli paketi yükleyiniz. Sizlerde de sorunsuz çalışacağını umuyorum. (Güncelleme Tarihi:09/01/2018 – Editör Sürümü 4.1.12)

“Ubuntu Linux için Uyap Doküman Editörü” üzerine 42 yorum

 1. Bir sorun var, bu sorun sadece bende mi kaynaklanıyor çözemedim. Mouse sağ tuşa basınca menü açılmıyor. (yapıştır, kopyala…vs) klavyeden yapmam gerekiyor.

  Yanıtla
  • Merhaba, sorun sizinle ilgili değil. Bende de bu şekilde çalışıyor.
   Sağ tuşu çok nadir kullandığım için sonradan farkına vardım bunun.
   Sebebini bilmiyorum. Java kaynaklı mı yoksa editörden mi araştırmadım açıkçası.
   Klavye kısayollarını kullanmayan biri için can sıkıcı bir problem, bir ara bakarım çözüm bulabilirsem paketi yeniler ya da çözümü burada paylaşırım.

   Yanıtla
 2. Ellerinize sağlık. Tam da böyle bir makale arıyordum. Paketinizi kurdum ancak imzalama işlevi benim kurulumumda çalışmıyor. Ubuntu 16.04 kullanıyorum ve Java 7 ile Java 8’i denedim ama başaramadım. Sizler İmzalama işlevini kullanabiliyor musunuz? Omnikey 6121 USB’yi AKIS ile çalıştırıyorum hatta İmzager programını da kullanabiliyorum. Uyap Editör’ü de kullanabilirsem harika olacak. Saygılar…

  Yanıtla
  • Merhabalar, umarım işinize yaramıştır.
   Ben şurada anlattığım gibi kurulum yaptım. Anlatımın sonundaki gibi windows kullanırken de yaşanan basit sorunlar dışında bir şey yaşamadım.
   Omnikey 6121, ACR38, ACR39 kart okuyucular ile test ettim, tarayıcıdan ve uyap editörden imzalıyor.

   Yanıtla
 3. Ahmet Bey,

  4.0.18 sürümü çıkmış, bu sürüme manuel olarak java dosyalarını değiştirerek günceleyebiliyoruz. Ancak bu sefer sizin .deb dosyanız 4.0.17’de kalıyor. Güncel sürüme göre yeni bir deb paketi hazırlayabilir misiniz. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba Kemalettin Bey,
   Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim.
   Açıkça söylemek gerekirse güncel sürümde, editörde büyük değişikler olmadığından deb paketini güncelleme işini pek önemsemedim.
   Siz zaten pratik bir şekilde güncellemiş ve kendi çözümünüzü üretmişsiniz.
   Şu an yeni bir sürüm daha çıkmış olduğundan yakında zamanda güncel deb paketini de buradan paylaşırım.
   Hoş ve hoşça kalın.

   Yanıtla
 4. Ahmet bey merhaba,

  Öncelikle debian-ubuntu uyumlu linuxlar için hazırladığınız uyap editör paketi ve elektronik imza kurulumuyla ilgili bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Uyap editörünün yeni versiyonlarının çıkması hazırladığınız uyap editör paketinin çalışmasını etkilemiyor; versiyonunun eski olmasının büyük bir etkisi yok. Yalnız ben şöyle bir sorun yaşıyorum ve bunun çözümünü henüz bulamadım. E-imza ile birlikte mobil imza da kullanıyorum. UYAP editörde mobil imza ile imzalamak istediğimizde java 6u37 veya 6u45 istiyor. Bu java versiyonları yüklü değilse, mobil imza kullanılamıyor. Bu java versiyonları kurarsam da, bu sefer elektronik imzayı kullanamıyorum. Hem e-imza, hem de mobil imzanın aynı anda kullanılabilmesi için nasıl bir ayar yapmak gerektiği hakkında bilginiz varsa paylaşmanızı rica ederim. İyi günler

  Yanıtla
  • Merhaba Ersin Bey,
   Mobil imza ile hiç imza atmadım, bu nedenle konuyla ilgili hiç bir bilgim yok.
   Ancak neden özellikle java6u37 ya da java6u45 istediğini anlayamadım.
   Mobil imza ekranı mı açılmıyor? Mobil imza hatası mı veriyor? Yoksa java sürüm uyarısı mı veriyor?
   Çözümü konusunda da şu an hiç bir fikrim yok açıkçası.
   Hoş ve hoşça kalın.

   Yanıtla
 5. Merhaba Ahmet Bey,

  Bilinmeyen bir sebepten dolayi parmakizi degeri hesaplanamıyor: null

  şeklinde hata veriyor. Bu hatayı adliyelerde baro odalarındaki windows bilgisayarlarda da veriyor. Kendi windows bilgisayarımda da bu sorunu java6u45 kurarak çözmüştüm. Aynı çözümü linux için de kullanmıştım.

  Yalnız, enteresan bir husus, sizin cevabınızdan sonra bir şekilde linuxta mobil imza kendiliğinden çalışmaya başladı. Neden, nasıl olduğunu bilmiyorum.
  (Bu arada windows ortamında adliyelerdeki bilgisayarlarda mobil imza hala hata veriyor)

  Yanıtla
 6. Ahmet Bey,
  elinize sağlık çok güzel bir çalışma yapmışsınız. sorunsuz bir biçimde editörü kullanıyorum. sadece yazıcıdan çıktı alırken windowstaki gibi bir çıktı alınamıyor üst ve alt başlıkları çıkartmıyor. onun dışında bir sorunum yok. parmakizi değeri hesaplama hatasını da programı ve bilgisayarı açıp kapattıktan sonra düzeltebiliyorum ( ki bu windows makinada da oluyor ).
  şu an 4.1.2 versionu çıktı bunun derlemesini de yaparsanız çok sevinirim 🙂
  şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla
 7. Ahmet bey dediklerinizi harfiyen yapmama rağmen editörde imzalama yapamıyorum. konslode akia yazdığımda bazı bağımlılıklar sağlanamamıştır diyor.

  uyap editör Pkcs11 exception hatası veriyor. ancak e devletten uyapa girebiliyorum hiç bir sıkıntı yok uyap ta imzalam yapamadığım içinde kullanamıyorum

  Yanıtla
  • Merhaba Şahin Bey,
   Şu bağlantıda yazanları uyguladınız mı?
   Bağımlılıkla ilgili problemin nasıl çözüleceği aynı konuda yazılıdır. Kısmen aşağıya kopyalıyorum.

   … Konsoldan sadece “akia” komutunu vererek uygulamayı çalıştırmak isterseniz
   sudo gedit /usr/bin/akia
   komutuyla düzenlenecek dosyayı açıp içeriğini tamamen siliyoruz, ve yerine buradaki dosyanın içeriğini kopyalıyoruz. Sonrasında kaydedip kapatıyoruz. Artık konsoldan sadece “akia” komutuyla (tırnaklar olmadan) Akia Uygulaması çalıştırılabilir.   …

   Yanıtla
 8. Ahmet bey sıkıntısız olarak kurulumu gerçekleştirdim. Uyapa girişte hiçbir sorun yok. akia komutu ile de açılıyor. Ancak e-imzalama yapmıyor. Şöyle ki, benim sistemim x64. java ve akis sürümü de öyle. uyapa girişte akis kart görünmesine ve sıkıntısız girilmesine rağmen uyap döküman editörü akiskartı görmüyor

  Yanıtla
 9. Merhaba Ahmet Bey,

  Şahin beyin yaşadığı sorunla aynısını yaşıyorum. Bununla ilgili bir çözüm yolu mevcut mu ?

  Yanıtla
 10. Merhabalar,

  UYAP Editörde versiyon güncellemesi oldu.Daha önce kullanılan sertifikanın aürwsinin bitmesi nedeni ile yeni sertifika eklendi. Şu anda PARDUS’ta 4.1.2. sürümde e-imzalar önceden imzalanmış belgede görünmüyor. Yeni sürümün linux için paketlenmesi gerek. Yardımcı olabilir misiniz

  Yanıtla
 11. Uyap Editör güncel sürümü 4.1.12 paketlenmiştir yeniden paketlenmiştir, indirip anlatıldığı şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. Deneme şansım olmadı live usb üzerinde paketledim. Hayrettin Bozdağ’ın iletişim kısmından gönderdiği mail üzerine haberdar oldum. Bu kez test ettim. Sizlerde de sorunsuz çalışacağını umuyorum. (Güncelleme Tarihi:09/01/2018)

  Yanıtla
 12. Ahmet bey,
  İlginize teşekkür ederim. Kurulumu yaptım ama sanırım bir yerde hata var. Programı çalıştıracak bir kısayol oluşmuyor. Program kurulu görülmesine rağmen kısayollar yok

  Yanıtla
   • Çok çok teşekkür ederim, çalıştı.
    Yeni sürüm çıktığında sizi yormamak için biz paketleme yapabilir miyiz, tarifi var mıdır 🙂

    Yanıtla
    • Tabi ki, vakit ayırıp nasıl yapılacağını ayrı bir yazı ile tarif ederim. Beklemek istemezseniz, hazır paketi dağıtıp inceleyerek küçük bir araştırma ile de yapabilirsiniz.

     Yanıtla
     • Biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım. Beklerim. İlginize teşekkürler

 13. Pardus için Uyap Resmi Sitesi tarafından yayınlanan Uyap Doküman Editör’ü bağlantısı yazının sonuna eklenmiştir. Umarım daimi olur ve düzenli güncellenir.
  Hoş ve hoşça kalın.

  Yanıtla
 14. Ahmet bey merhaba,

  Sizin derlediğiniz Uyap Editör 4.1.12 versiyonunu Linux Mint 19.1 üzerine kurdum fakat dosyayı kaydetmiyor ve önceden yazılmış bir udf dosyasını açamıyor. Bu sorun Linux Minti 19.1 versiyonuna yükselttikten sonra ortaya çıktı. Çözümü hakkında sizin bir görüşünüz olabilir mi?

  Saygılarımla

  Yanıtla
 15. Kendi kullandığım yöntem şu. Umarım faydalı olur.
  1. İşlemi yapmak için windowslu ve PARDUS/Ubuntu/Linux Mint vb. Bir işletim yüklü iki cihaza ihtiyacımız var. Windowslu cihaza Adalet Bakanlığının http://www.uyap.gov.tr/Uyap-Editor adresinden yayınladığı güncel Uyap Doküman Editörünü kurup kurulum klasöründen güncel jar’ları almak için kullanacağız.
  2. Daha önce paketlenmiş editor deb paketini http://www.uyap.gov.tr/destek/uyappardus.zip adresinden veya yukarıdaki linkten indirip arşiv yöneticisi açıp ile uyapeditor_4.3.0_amd64 isminde versiyon bilgisinin yer aldığı boş bir klasör içerisine çıkartıyoruz.
  3. uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörünün içindeki Control.tar.gz ve data.tar.xz sıkıştırılmış dosyalarını da klasör içine çıkartıp sıkıştırılmış Control.tar.gz ve data.tar.xz dosyalarını siliyoruz.
  4. uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörü içindeki debian-binary dosyasını siliyoruz
  5. uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörü içine DEBIAN isimli bir klasör oluşturuyoruz
  6. uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörü altında bulunan control klasöründeki control ve postnist dosyalarını DEBIAN klasörü içerisine taşıyoruz ve uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörünün altındaki control klasörünü siliyoruz
  7. DEBIAN klasörü altındaki control dosyasını açarak versiyon ve diğer bilgileri metin düzenleyici ile düzenleyip kaydediyoruz.
  8. Doküman editörünün güncel versiyonunun kurulu olduğu windows yüklü bilgisayarda c:\uyap\Uyap Kelime İşlemci klasörü altındaki jar uzantılı 7 adet dosyayı kopyalayıp linux kurulu cihazda oluşturduğumuz uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörü altındaki /data/usr/share/UYAPEditor dizinindeki jarların yerine taşıyoruz. Eski jarları buradan silmemiz lazım.
  9. uyapeditor_4.3.0_amd64 klasörünün bulunduğu dizinde burada uçbirim aç dedikten sonra terminale dpkg-deb –build uyapeditor_4.3.0_amd64 yazıp tamam dediğimizde deb paketimiz oluşturuluyor.
  İyi çalışmalar diliyorum.

  Yanıtla
 16. Merhaba, sizin ve/veya resmi bakanlığın yayınladığı uyap doküman editörü açık kaynak kodlu mudur?
  Ben bu konuda bir bilgi göremedim. En azından bakanlığın linux sistemleri için yayınladığı dosyanın açık kaynak kodlu olup olmadığını yazması gerekirdi diye düşünüyorum, yani sistemin ruhu gereği bu önemli bir bilgi

  Yanıtla

Yorum yapın