Ubuntu Linux 16.04 e-imza Kurulum ve Kullanımı (Ubuntu 64 Bit)

Ubuntu Linux 16.04 (64 bit) üzerinde elektronik imza (e-imza) kurulumu ve kullanımı için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz. Kurulum sonunda, Avukat Portal, E-Devlet ve Uyap Editörde linux kullanarak e-imza çalıştırabileceksiniz.

Bu yazı, avukatlar tarafından ve kamu tarafından en çok kullanılan kart tipi AKİS'i baz alarak yazılmıştır. (AKİS: Akıllı Kart İşletim Sistemi)

Bir akıllı kartın çalışabilmesi için temelde iki şeye ihtiyaç vardır, ilki akıllı kartın sürücüsü, ikincisi ise akıllı kart okuyucusunun sürücüsüdür. (AKİS kartlar için ek olarak java gereklidir. Bu nedenle Oracle Java 8'i  ve OpenJDK Java 8'i birlikte kuracağız.) İlk olarak Oracle Java 8 kurulu değilse aşağıdaki komutlarla deposunu ekleyip, paketin kurulumunu yapıyoruz.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

Yine aşağıdaki komut ile OpenJDK 8 paketinin kurulumunu yapıyoruz.

sudo apt-get install openjdk-8-jre

Şimdi kart okuyucu sürücüsü olarak CCID paketini ve AKİS'in bağımlılıklarını sağlayacak paketleri kuralım. (CCID neredeyse tüm kart okuyucuları desteklemektedir. Buraya tıklayarak desteklediği kart okuyucuları görebilirsiniz.) Hemen alt satırdaki komut ile Ubuntu deposundan ilgili paketlerin kurulumunu yapıyoruz.

sudo apt-get install libccid libusb-0.1-4 pcscd libpcsclite1

Son olarak AKİS Kartlar için gerekli yazılım paketini kuracağız, ancak paket uzun süre önce yapılmış ve OpenJDK 7 ya da OpenJDK 6 bağımlılığı arıyor fakat kuruluma engel değil. Pakete OpenJDK 8 kontrolünü de ekleyecektim ancak "This product is protected by copyright and distributed under licenses restricting copying, distribution and decompilation." uyarısı yüzünden vazgeçtim. Paketi değiştirip, dağıtmak lisansa aykırılık oluşturuyor. Orijinal pakete buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Sisteminize uygun paketi indirin, Ubuntu 12.04 için hazırlanmış fakat kuruluma engel değil.)

tar -xvf akis_1.6_amd64.tar komutuyla sıkıştırılmış paketi açın, dışarıya çıkarılan "akis_1.6_amd64.deb" isimli paketi kurmak için sudo dpkg -i akis_1.6_amd64.deb komutunu verin.

Konsoldan "akia" komutu verildiğinde uygulama çalışmayacaktır (çünkü bash betiğinin arayacağı bağımlılıklarını sağlamadık).
Uygulamayı çalıştırıp akıllı kartı görüp görmediğini kontrol etmek için

java -jar /usr/share/akis/akia.jar

komutu her zaman kullanılabilir.

UYARI: Aşağıda güncel OpenJDK ile uyumluluğun nasıl sağlanılabileceği, bilgi vermek/öğretmek amacıyla anlatılmıştır. Ancak; anlatımın bu kısmını uygulamanız halinde paketin lisansına aykırı davranmış ve lisansa müdahale etmiş olacağınızı, bunun lisans ihlali olarak değerlendirilebileciğini hatırlatarak, sorumluluk kabul etmediğimi belirtmek isterim. Uyarıldınız!

Konsoldan sadece "akia" komutunu vererek uygulamayı çalıştırmak isterseniz

sudo gedit /usr/bin/akia

komutuyla düzenlenecek dosyayı açıp içeriğini tamamen siliyoruz, ve yerine buradaki dosyanın içeriğini kopyalıyoruz. Sonrasında kaydedip kapatıyoruz. Artık konsoldan sadece "akia" komutuyla (tırnaklar olmadan) Akia Uygulaması çalıştırılabilir.

akia-akis

Uyap Doküman Editörü ile yazdığınız yazıyı imzalamak için (sadece AKİS kartlarda) "Araçlar > İmza Kütüphanesi > Otomatik Tanımlansın" seçeneği seçilmelidir. Aksi seçimlerde bir AKİS kart kullanarak imza atamazsınız. (Bu ayar öntanımlı olarak gelmektedir, ancak imza atamazsanız kontrol etmeniz gerekebilir.)

Mozilla Firefox kullanarak Avukat Portal'a ya da diğer portallara giriş yapabilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz basit hatalar:

 • "E-imza cihazı bulunamadı." hatası alırsanız, Kütüphane > AKIS [akisp11] seçeneğini işaretleyin. AKİS kartınız okunacak ve isminiz ekranda görünecektir.
 • "Elektronik imzanızı güncelleyiniz/güncellemeniz gerekmektedir." hatası alırsanız, Firefox'un geçmişini temizleyin (ctrl+shift+delete) ve Firefox'u yeniden başlatın, sorun çözülmezse Ubuntu'yu yeniden başlatın.

Hoş ve hoşça kalın.

20 Yorumlar
 1. Cuneyt Bodur
  • Ahmet Kırali
 2. hyper
  • Ahmet Kırali
   • Ahmet Kırali
 3. Erkan ÖZ
  • Ahmet Kırali
   • Serhat Çolak
 4. Erkan ÖZ
  • Cihan
 5. Ahmet Kırali
 6. Fatih Salman
  • Ahmet Kırali
 7. Adil
 8. tuncay
 9. Murat
  • Murat
 10. Utku Berberoğlu
 11. Ataberk Köroğlu
 12. Mehmed

Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *